232-301-2136
kursat.arslan@deu.edu.tr
Buca Eğitim Fakültesi
Sosyal Bina, 2.Kat 207, İzmir
 • Ana Sayfa
 • Özgeçmiş
 • Hakkımda
 • Blog
 • İletişim
 • Ders Kayit
 • Giriş
  E-mail Adresi:
  Şifre:
Konuşulan değerler değil, yaşayan değerler önemli. Eğer siz yaşayan değerleri ailede, eğitim ortamında, toplumda yaşatırsanız, ben şuna kesinlikle inanıyorum ve ispat da edebilirim; bilim, teknoloji, ekonomik refah gelir kapını çalar. Doğan Cüceloğlu
Son blog yazısı (3.11.2023) Bir şiir: Gitse
Dr. Kürşat ArslanDokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesinde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde Doçent.

C# da random fonksiyonunu kullanma ve bir örnek soru

Yayınlanma: 6 Nisan, 2018 Güncellenme: 5 Aralık, 2018

C# da random sayı üretmen için random() fonksiyonu kullanılmaktadır. Random olarak atanan değerle birlikte Next() fonksiyonu kullanılır. bu fonksiyon ile üretilen sayı için minumum ve maksimum değer belirlenebilir. Örneğin:

   Random rnd = new Random();
   int sayi = rnd.Next(6);

yukarıda yer alan örnekte görülebileceği gibi rnd değişkenine Random() değer tipi atanıyor ve Next() foksiyonu ile en büyük 5 olmak üzere 0'dan 5'e kadar sayı üretmesi sağlanıyor.  Eğer üretilecek sayı aralığı belirlenmek isteniyorsa, fonksiyon şu şekilde düzenlenebilir. 

   int sayi = rnd.Next(6,9);

bu komut ile sistem 6 ile 8 arasında bir diğer üretir. Lütfen unutmayın: bu fonksiyon ile 9 değeri asla üretilmez.

Örnek : Random() fonksiyonunu daha iy anlamak için aşağıdaki örneği yapabilirisiniz. Örnekte formda yer alan "oynat" butonuna tıkladığınızda rasgele dört takım içerisinden rasegele farklı iki takım seçen, ve bu takımlara 0 ile 6 arasında rasgele skor atayan programı yazmayı deneyin. Bu örneği yapabilmek için şu önbilgilere ihtiyacınız var: diziler, döngüler ve listbox. (Zorluk Derecesi: 4/10)

Örneği yapamazsanız, mail atmanız yeterli ancak kendinizi geliştirmek için yapmaya çalışın :)

Bu gibi yazıların çoğalması için site içerisinde yer alan reklama tıklayın. Teşekkürler :)

Bir Yorum Bırak

  Bu yazıya şimdiye dek yapıldı.
 • Avatar
  ozkan 4 ay önce
  hocam merhaba ben bir nöbet çizelgesi yapmaya çalışıyorum  15 kişi olacak  5 tanede  nöbet yerimiz olacak 3 vardiya olacak bunları aylık bir şekilde random olarak atamamız lazım nasıl yapabiliriz yardımcı olur musunuz? 
 • Avatar
  Kürşat Arslan 25 Aralık, 2023 22:23:13

  Özkan merhaba, doğrusu böyle bir sistemi, tabi biraz daha kompleks bir yapıda, yapmaya çalışıyorum bende epey zaman oldu, ara ara başlayıp duraklattığım bir şey. Bu sorunun cevabı çok uzun ve bende cevabı tam olarak bulamadım. Uğraşıyorum ancak çok fazla parametre olduğu için bunu uygun şekilde bir araya geitmrek zaman alıyor.  

 • Avatar
  meri 5 ay önce
  cevabı nedir hocam
 • Avatar
  Kürşat Arslan 24 Kasım, 2023 20:44:46

  Meri, cevabı aradım ancak ne yazık ki bilgisayarımda bulamadım. Uğraş, yapmadığın yerde ben yardım edebilirim. Cevabıbana mail atabilirsin : kursata@gmail.com

 • Avatar
  sarikurabiye 11 ay önce
  100 tane random sayı arasından 50nin üstünde olanları buldurup listeletme büyükten küçüğe bunu nasıl yapabiliriz c# form
 • Avatar
  Kürşat Arslan 23 Mayıs, 2023 14:31:29

  Merhaba, 

  Bunu basit bir if yapısıyla çözebilirsin. Daha sonra elde ettiğin değerleri, bir dizi içerisine aktarıp kolayca sıralama yapabilirsin. Bunun için 

  Array.Sort(intArray);

  kodunu yazman yeterli. Burada intArray senin sayıları yerleştirdiğin dizin.

  Kolaylıklar.

 • Avatar
  Selim 10/21/2020 09:08:15
  Random rnd = new Random ( ) ;
  int sayi = rnd.Next ( 6 , 9 ) ;
  Bu şekilde girdim run dedim fakat olmadı ne yapmalıyım?
 • Avatar
  Kürşat Arslan 21 Ekim, 2020 09:26:03

  Selim merhaba, hata mesajını paylaşır mısın? böylece nerede hata verdiğini anlayabiliriz.

 • Avatar
  cumali güzel 6 Mart, 2023 00:11:50

  selim kanka yazırma komutu girmemişsin sayı değikenini yazırman lazım

 • Avatar
  ZeLon 4/3/2019 17:16:14

  10 kişiyi rasgele tekrar seçmeden yapılacak programı nasıl yazarız?

 • Avatar
  Kürşat Arslan 3 Nisan, 2019 21:47:44

  Öncelikle merhaba, sanırım sormaya çalıştığın soru: 10 kişilik bir listede, her seferinde rastgele birini seçip, seçilenin bir daha seçilmemesini sağlayan program.  Bunu sanırım şu şekilde yapabilirsin: 

  İlk olarak 10 değişkenli bir dizi oluşturabilirsin, bu dizi içerisine her seferinde seçilen kişiyi ekleyeceksin. sonra bir dahaki seçimi dizi elemanlarıyla kıyaslayacak eğer seçilen daha önce diziye kaydedilmişse, yeniden rasgele bir sayı seçmesini sağlayacaksın. Sanrım bu problemi çözer. 

Bu site Galloglu.com üzerinden, öğrencilerim ve diğer ilgili herkes için online içerik geliştirme amaçlı tasarlanmıştır. Özellikle SPSS ve ARDUINO blog yazıları, sizin bu konuları örnekler üzerinden daha iyi anlamanız için basitleştirilerek anlatılmıştır. Sitede yer alan içerikler, düzenli olarak kontrol edilerek hatalardan kaçınılmaya çalışılmaktadır, diğer taraftan bilgilerin tümüyle doğruluğu garanti edilemez.
Designed and Created by Kursat Arslan. Copyrigt © 2016-2024
Bu site Kürşat Arslan tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Bütün hakları saklıdır.Sitede yer alan bütün içerikler galloglu.com'a aittir.