232-301-2136
kursat.arslan@deu.edu.tr
Buca Eğitim Fakültesi
Sosyal Bina, 2.Kat 207, İzmir
  • Ana Sayfa
  • Hakkımda
  • Blog
  • İletişim
  • Ders Kayit
  • Giriş
    E-mail Adresi:
    Şifre:
Sunar bir câm-ı memlû, bin tehî peymâneden sonra; Döner vefk-i murâd üzre felek ammâ neden sonra... Mezâkî
Kürşat ArslanDokuz Eylül Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyorum.
SPSS ve Arduino özel ilgi alanım.

A comparison of in-service and pre-service teachers’ technological pedagogical content knowledge self-confidence

Yayınlanma: 21 Mart, 2017 Güncellenme: 2 Nisan, 2018

Abstract: This study aimed to investigate and compare in-service and pre-service teachers’ self confidence on technological pedagogical content knowledge (TPACK) in relation to their teaching experience, expertise, technology usage, and gender. To achieve this goal, survey method was conducted as part of a quantitative method design. Participants of the study consisted of 388 pre-service and 211 in-service teachers from four different concentrations: science, mathematics, information, and communications technology (ICT) and classroom teachers. The data were analyzed using paired Sample T-test and MANOVA statistical analysis. Results showed that both pre-service and in-service participants exhibit the highest self-confidence level in the technological content knowledge domain. While pre-service teachers had the lowest score in TPACK, in-service teachers had the lowest score in the technological knowledge domain. While pre-service mathematics teachers have significantly lower TPACK than pre-service science teachers, in-service ICT teachers’ TPACK level is significantly higher than science, math, and classroom teachers’ levels considering TPACK, pedagogical content knowledge (PCK) and technology knowledge (TK) domains.

Tam Metin Saltan, F., & Arslan, K. (2017). A comparison of in-service and pre-service teachers’ technological pedagogical content knowledge self-confidence. Cogent Education4(1), 1311501.

 

Bir Yorum Bırak

! Bu gibi yazıların çoğalması için site içerisinde yer alan bir reklama tıklayın, ve bu site ile ilgilenen arkadaşlara destek olun :)
Bu site Galloglu.com üzerinden, öğrencilerim ve diğer ilgili herkes için online içerik geliştirme amaçlı tasarlanmıştır. Özellikle SPSS ve ARDUINO blog yazıları, sizin bu konuları örnekler üzerinden daha iyi anlamanız için basitleştirilerek anlatılmıştır. Sitede yer alan içerikler, düzenli olarak kontrol edilerek hatalardan kaçınılmaya çalışılmaktadır, diğer taraftan bilgilerin tümüyle doğruluğu garanti edilemez.
Designed and Created by Kursat Arslan. Copyrigt © 2016-2020
Bu site Kürşat Arslan tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Bütün hakları saklıdır.Sitede yer alan bütün içerikler galloglu.com'a aittir.